Jak dostat profesora do penze

18. srpna 2015 v 20:40 | Matty |  Školní
Určitě znáte film "Jak dostat tatínka do polepšovny". Já si trochu vylepšil název, a myslím, že je docela i trefný. Řeč bude totiž o našem profesoru biologie a chemie, který je svými testy známý po celém kraji a možná ještě bůhvíkde v kdejakém Chánově, kde ani neví, že existuje něco jako povinná školní docházka. V každém případě, právě v těchto předmětech vyjde pravidelná školní docházka úplně stejně na ho... Neb při každém zkoušení a každém testu lítá víc kulí než těch sarajevských, které rozpoutaly první světovou. A naše známky za chvíli asi rozpoutají třetí, a to v momentě, kdy panu profesorovi dočista dojdou nervy.
Nejlepší začátek hodiny, jak jinak, než náhodné zkoušení tří lidí. Ti chytřejší už zabili celý víkend u sešitu a nechali se vyzkoušet hned na počátku, no a ti větší machři se nechávají systémem "padni, komu padni" vyvolávat na hodinách. Po typickém zahájení hodiny hláškou "Tak si zase s někým popovídáme" zavládne najednou v hlučné třídě ticho, že jeden slyší i neartikulovaný řev z jiné (šťastnější) třídy. No a když si pan profesor nějakého dobrovolníka vytáhne k tabuli, ten k ní buď jde s výrazem mučedníka vedeného k přibití na kříži, nebo k ní nejde vůbec. A to je právě ten největší kámen úrazu, neboť se pak zkouší tolik lidí, než ti tři odvážlivci opravdu k té tabuli dojdou a nakonec stejně dopadnou nastejno. Čili nakonec je pro sichr vyzkoušena celá třída a v případě známkování asi platí pořekadlo: "Za 1 umí Bůh, za 2 profesor, za 3 šprt, za 4 nejlepší žáci a za 5 zbytek". Možná by nebylo na škodu zavést i šestky a sedmičky, a i to by svým způsobem bylo málo.

Pokud je to u zkoušení tristní, je to v testech hotová pohroma. Profesor s důležitým výrazem nakráčí do třídy, výrazem "Seberte hefty" zabrání v nezbytné míře opisování a začne psát na tabuli zadání, které stejně nikdo nepřečte a minimálně dvacekrát za písemku padne otázka: "Pane profesore, co je otázka 7?". Tady bych podotknul, že mu psaní dvaceti otázek rozdělených na oddělení A a B (mimochodem velmi nesystematicky) zabere z plánované písemky vždy tak 20 minut. A protože vykládá každé třídě látku trochu jinak, nezřídka se stane, že máme v testu otázku, o které není v sešitě ani písmenko a dochází k náročnému nahrazování otázky. Navíc systém jeho bodování je taktéž velmi nepřehledný, takže u každé otázky najdete jen jakýsi klikyhák označující úspěšnost, na konci procenta a výslednou známku, přičemž vaše pokusy zjistit, jak k tomuto výsledku došel se naprosto míjejí účinkem. Zkrátka řešte známku a na zbytek se vykašlete. Odpovědi na tento dotaz se nakonec dočkáte, ale takové, že jste z toho zmatení ještě víc. A abych zmínil výsledky, pokud nějaký student dostane z písemky nad 80% a tedy dvojku, můžeme rovnou vyhlašovat ředitelské volno a jít slavit. Proto taky žádný z našich tří vyznamenaných neměl na konci roku samé jedničky. Všem tam strašila jediná dvojka z biologie. A jestli někdy někdo dostane z biologie na vysvědčení jedničku, je to rovnou na státní svátek.

Ono taky, pokud nemáte na biologii zvláštní nadání, rozumíte sotva polovině výrazů v hodině řečených, jelikož pan profesor do výkladu velice rád mísí latinu a nesrozumitelnou biologickou hatmatilku, které by rozuměl jedině on a Bůh. Takže si všichni do sešitu napíšeme jen to, co slyšíme, a u zkoušení potom jen odhadujeme, jestli je to, co je napsané na tabuli, to, co si myslíme, že to je, protože to v sešitě máme úplně jinak. Však kdo by taky nezaškobrtnul v gramatice, setká -li se s latinskými názvy jako Tetraodontiformes nebo Enchytraeidae (a to si můžete vyhledat, že jsem si to nevymyslel). Takže zkrátka a dobře můžu slavit, když na konci roku prolezu z biologie s lepší známkou jak trojkou, protože na víc se mé mozkové buňky, které páchají masovou sebevraždu už při vyslovení slova biologie, nezmůžou. Od předloňského září mám jasno, že biologii studovat nebudu.

P.S. Prosím, zanechávejte komentáře pod článkem k dalšímu vylepšení, či mi prostě napište prostřednictvím "Zprávy autorovi". Já se jdu učit biologii a pak se oběsím na nejbližším stromě, který neumím taxonomicky zařadit.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Megycrystal Megycrystal | 29. srpna 2015 v 22:49 | Reagovat

Hezký článek, naše učitelka biologie, je, myslím, nesnesitelností přinejmenším na stejné úrovni, takže dost soucítím. :-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. října 2016 v 19:18 | Reagovat

Náš profesor harmonie a kontrapunktu (před medicínou jsem měla zcela jiné zaměření) zavedl krom pětky ještě 0. Jednou jsem ji z kontrapunktu, který byl svázán pevnými pravidly (a můj výborný sluch prostě nestačil), taky obdržela. :-)

3 Nikky Nikky | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 18:09 | Reagovat

Tak ja by som aj pri normálnejších podmienkach nemala lepšiu ako 3, takže tu by som asi mala fakt nejakú 10tku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama