Dopisy ostravského čtenáře Hornických listů

27. října 2015 v 19:34 | Matty |  Nezařazené
Firma, která konkuruje všeobecně známé Sokolovské uhelné, vydává noviny zvané Hornické listy. Autorovi se dostaly do rukou sešity ostraváka, a on tento dialekt miluje. Proto se rozhodl napsat dva dopisy sekretářce generálního ředitele oné firmy v dialektu. Některé výrazy si doslova stvořil sám a výsledek vypadal takto:V Ostravě Hulvakach a Přivoze 6.6.2009

Draha robko,

ty Vaše Guviřske listy, jako sou venku, sem rychly jak po šaratici. Bo sem u stanky prvy. Ale kurňa neserte mi. Doma to včil otevřu a fantasticke jak od Nerudy, jedna baseň. No ale enem to co píše ten chyrny a chytry synek Brazda. On to umí bo je inžinyr. Ja dam 50 kaček za cely Guviřsky listy a čtu enem teho synka Brazdu, bo on je dokonaly a to ostatní same cypoviny. Ctu Brazdu za 10 kaček a za 40 kačet ty dřisty nečtu a rači valim na pivo jak odbržděná drezina. Tu sem chtěl robko pomoc. Posilejte mi enem članki synka Brazdy a druhé cypoviny si nechte, bo ať to robi celé sám. Jako přyklad bych uvedl tu robku jak tam furt čuči z obrazku jak fakír na vidle, jak ma takove to netradiční meno jak dědina či čosi iné (v každém čísle je fotografie šéfredaktorky, jmenuje se Svatava). Ať piše synek Brazda a bude to řiť jak od mlade Fibingerky a ve stanku bude naval jak v domově duchodců před vydejem prašku. Docvaklo mi, že za kvalitu je treba zařvat jak štajger při zavale. Vy jako fajna robka zjednejte napravu kurňa. Članky je treba robiť prijemné od synka inžinira a ne nepříjemne jak jebak v nose. Doufám, že ste při mych nazorech nezměkla jak želva pod parnim válcem, robko fajna. Sem věčinu klidny synek, muše bych na mucholapke neubližil, tak ať cele ty Guviřské listy robi ten synek Brazda, bo jinak se tam rozlezaji kokotiny jak egzem na nose. Z teho synka a jeho roboty sem rozzařeny jak ostravska radnica o vanocich. Toho více. Včil sem tu do Vas hučal jak meluzína v komině. Tak zjednejte cerko napravu, musite byt tvrdá jak východoněmecká marka za komunismu a ne na ně civět jak Hanibal na umělou hnatu a mavat rukama jak navaleny parašutista. Prosim zjednejte napravu, bo oni se vznašeji jak ropucha naplněna heliem a nema to hlavu ani patu. Tež znam gizdy odolne jak flek na gatich, tak tvrdě do nich.

Včil sem to ze sebe dostal jak po deci gutalaksu
S pozdravem "chyrnemu synkovi Brazdovi Nazdar"

Ostravski čtenař Vašich listu

Druhý dopis za 14 dní byl tohoto znění:

V Ostravě Hulvakach a Přivoze 20.6.2009

Draha robko,
kurňa nevyhověli ste Ostravakovi. Lital sem do schranki a na poštu pro psani i gdyž venku lelo jak alergikovi z rypaku. Dyš ty Vaše Guviřske listy čtu bez teho prispjefku synka Brazdy, pripadam si jak automasochista začátečnik. Kesli ste cosi vylepšili, dopadlo to jak Boing z dvanacti kilometru a nemam ty vaše Guviřske listy rad tajak Bubilkova zrcadlo. Dyš to čtu, bečim jakbych krajel cibulu pro cely barak. Možno to zlepšitě, neni kam spěchat, šak člověk neřidi stat. Ale je treba robiť a ne se tvařit kamenně jak čerstvy chleba z Kaufu. Stále nechapetě v Guviřskych listach oitrebuju zmeny, vy asi mate vedeni tajak ČEZ. Zapoměli ste na me pripominky tajak Gross na stryka. Robte, bo jak sem nasraty a vrthnu tam, budete mit rypaky natekle jak dusičnaty kobzol z tržišťa. Večer, bo som byl navaleny, mi Guviřske listy připadly zajimave tajak misska, rano po probuzeni jako gzicht Paroubka, ste cypy jak lampa. Robte zmeny, bo ja budu vytrvaly jak podomny pojišťovak. Nesmi Vam to vypadnout s papuly tajak předvolebni slib. Robte kurňa bo budete zaraženi jak srani po černem uhlu. nepište mi žadbe prazdne chvisty, řeči jak v Parlamente, to bych musel zrudnout jak stranicka kníška a dejchal bych jak tuberak po vyletě na Řyp. V redakci se musi pod vedenim synka Brazdy, toho inteligentniho inžinyra makat a ne se redakciou plazit tajak ryběnka hajzlem, bo vam tam nasadim fčely a ty vas proženou tajak male grypenki. Musite byt pracoviti a přesni jak rakosnicke dygy pět minut po koupeni. A včil než přyde zlepšeni, budu do vas stale vyryvať jak přypity bagrista.

Zdravi ostravsky čtenař Guviřskych listu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 27. října 2015 v 19:40 | Reagovat

Normálně tvoje články zboznuju, ale tento asi ne. Protože jsem od Ostravy, mám tam rodinu, vim, jak mluví i píšou. A tohle mi přijde divné. Promin. Zůstaň u svého způsobu psaní, žen je nejvíc skvělý!!!

2 Matty Matty | 27. října 2015 v 20:14 | Reagovat

[1]: Nemusí se líbit všechno. Nazvěme tohle jen takový experiment :)

3 Pořád jenom Hate Jano Pořád jenom Hate Jano | 27. října 2015 v 20:58 | Reagovat

Tak to má bejt

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama