Internetový trosečník

28. prosince 2016 v 20:16 | Matty |  Nezařazené
Dnes si dáme článek z trochu jiného soudku, jehož význam nemusí být po přečtení nadpisu zrovna zřejmý. Ale abych vás uvedl do obrazu, znáte americkou reality show Survivor, česky Kdo přežije? Pokud ne, osvětlím vám situaci. Na začátku máme mezi 16 a 20 soutěžícími rozdělenými do dvou až čtyř kmenů, kteří jsou vysazeni kdesi v divoké přírodě, kde si musí vystačit s minimem, na začátku to bývá třeba jen mačeta a křesadlo. Po nějaké době živoření v džungli přichází výzva, kde můžou získat buďto odměnu, často například jídlo, kvůli kterému jsou někdy schopní se během výzvy porvat, nebo tzv. imunitu. Ta je pro hru důležitá, protože poražený kmen míří na tzv. kmenovou radu, kde vyloučí jednoho svého člena. Když se takto počet účastníků sníží na cca 10, kmeny se spojí do jednoho, a od té doby je každý sám za sebe. Soutěžící, vyloučení od určité fáze hry, tvoří porotu, která na konci rozhoduje o celkovém vítězi. K vítězství v soutěži je zapotřebí tedy nejen schopnost přežít 40 dní živoření v divoké přírodě, fyzická a psychická dovednost ve výzvách, ale také "citová pouta" k ostatním soutěžícím, a v neposlední řadě schopnost vytvářet silná spojenectví. Vítěz si na konci přijde na krásný jeden milion amerických dolarů. No, a nyní k samotné náplni článku. Podobná soutěž se v posední době rozmohla prostřednictvím Facebooku i v České republice. A protože jsem se zhruba dvacítky podobných "sezón" účastnil, nastíním vám nyní, jak to může vypadat.


Samozřejmě se do oné verze soutěže hlásí lidé z celého Česka, tudíž není možné, aby byli odvezeni někam do džungle, kde by napodobovali život skutečných soutěžících. Hlavní důvod je ten, že jediný přijatelný je u nás Boubínský prales, a někam na Filipíny kvůli jedné rádoby hře bez odměny na konci nebude přece někdo tahat dvacet cizích lidí. Další důvody, jako např. že by se jednalo o únos, a že soutěže se většinou účastní mladiství, které by rodiče stejně nikam nepustili, ty jsou zcela vedlejší. Jinak se hra snaží kopírovat zcela přesně televizní předlohu, to znamená od onoho rozdělení do kmenů, až přes výzvy. Pouze jsou vypuštěny výzvy o odměnu, protože ty by bylo poněkud těžké realizovat. Lidi, kteří nepřežívají na mechu a netopýrech, by neskákali radostí, kdyby jim PPL přivezlo dobře propečený steak. Proto veškeré výzvy zaměřeny na zisk imunity, a tím pádem na snahu vyhnout se co nejdéle "kmenovce", jak hráči přezdívají kmenové radě.

Drtivou většinu času, který ve hře strávíte, zabere vytváření a udržování aliancí. Osamocený hráč se dlouho neudrží, protože většina se ho zbaví při první příležitosti. Je tedy vhodné domluvit si hned na začátku nějaká spojenectví, ale zase to nepřehánět. Když budete mít čtyři spojenectví najednou, reálně hrozí, že si soukmenovci dají dvě a dvě dohromady a vyrazí vás tak jako tak. Když nebudete v žádném, budete první na ráně. Stejně tak je vhodné mít v alianci nadpoloviční většinu, abyste si v případě kmenových rad zajistili převahu hlasů. Nesmíte mít ovšem zase ve spojenectví sedm lidí z osmi, protože jakmile zamíříte na kmenovku ve chvíli, kdy jsou všichni lidi v kmeni ve vaší alianci, dost možná vyloučeného hráče naserete. To je na pováženou zejména v případě, kdy tento vyloučený hráč putuje do poroty, a pokud dojdete do finále, dá vám ten blindside (podraz) pořádně vyžrat.

Nepopírám, že ve chvíli, kdy se kmeny sloučí do jednoho, je opět vhodné znovu domlouvat spojenectví, pokud nechcete až do konce hry vyhrávat imunity. Zažil jsem jednoho hráče, dobrého přítele, který toho byl schopný, ale to je spíš vyjímka z pravidel. Spíše je překvapující, pokud jeden hráč vyhraje víc než čtyři individuální imunity, tudíž bez silné aliance se neobejdete ani tady. I přes to si musíte neustále hlídat záda, protože nikdy nevíte, kdy vám do nich někdo vrazí kudlu. Je to jak ve skutečném životě, co? Hned v mojí první hře se mi to stalo, protože jsem byl moc vidět. Myslel jsem si, že mám v kmeni dobrou pozici, dostal jsem se tak trochu neplánovaně moc na světlo, a řach - letěl jsem ven. Mezilidské vztahy hrají v této hře opravdu velkou roli. A pokud se dotyčný náhodou dozví, že jste mu podrazili nohy, častování nepublikovatelnými nadávkami není ničím výjimečným. Kdybych měl vypisovat, co vše mi už od takových lidí došlo, červenal by se monitor ještě několik hodin.

Další věcí, která může hru naprosto změnit, je skrytá imunita. Je to takový doplněk ke kmenové nebo individuální imunitě, až na to, že nikdo neví, kdo ji vlastně má, kromě moderátora a daného hráče. V každé hře se vyskytuje minimálně jedna, a pokud ji hráč použije na kmenové radě ve chvíli, kdy se mají číst hlasy, všechny, které na dané radě dostal, se do konečného výsledku nepočítají. Už několikrát jsem zažil, že hráč dostal třeba pět hlasů ze šesti, a skrytou imunitou poslal ven nešťastníka s jedním hlasem. V jednom případě jsem na to dojel já, v ten moment jsem vzteky ukousl roh stolu, což se mi už nikdy potom nepodařilo. Možná proto, že mi vypadala půlka zubů. První pocit, který člověk po takovém vyřazení cítí, není úplně povznášející. Na druhou stranu jsem ovšem zažil i blbě zahrané imunity, kdy hráč dostal od jiného zprávu, že by ji měl použít, a sežral to i s navijákem. Člověk si nemůže být nikdy úplně jistý, jestli jsou zprávy o tom, že je na ráně, pravdivé nebo ne.

Abych to tak nějak uzavřel, já sám jsem se během svého působení dostal čtyřikrát až do finále, ale protože můj styl hry, který se časem vyvinul, porotce neoslovoval, celkového vítězství jsem se nedočkal a asi nikdy nedočkám. A na závěr, jako perličku, bych uvedl jednoho moderátora, který se mezi námi stal úplnou legendou, jak svým moderováním, tak i výzvami, díky kterým třeba jeden můj přítel vlezl v prosinci loňského roku, kdy u nich leželo dvacet čísel sněhu, do ledového potoka, aby vyhrál imunitu. Kdo má zájem, jistě si u něj zahrajte, bude to určitě fajn zkušenost. Tím člověkem je Tom "Kelly" Kögler!

P.S. Ale přece jen, vyhrabal jsem z archivu legendárních konverzací jednu, která mi došla ve chvíli, kdy daný hráč vyletěl díky mému hlasu jako poslední před finále. Znění nechávám nezměněné, jenom doplním pro určitost některá fakta.
O OZZY (vyřazený), M- MATTY (já)


O: Díky, že jsem kvůli tvému naivnímu a debilnímu rozhodnutí vypadl! Počkej na závěrečnou radu.

M: Rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Nechci ti tady z mého jednání skládat účty. Ale doufám, že pořádně posoudíš moji hru, než mě odsoudíš.

O: Na to si počkej.

M: Vím, že jsi naštvaný, ale takhle jsme byli domluvení už dávno před tím. Vím, že to zní krutě, ale na 100% jsme ti nevěřili. Nezlob se na mě, že jsem se takto rozhodl. Držel jsem pouze dané slovo.

O: Takže Seamus o tomhle všem věděl, že s tebou a Erielem půjde do finále? (Seamus a Eriel jsou dva hráči, kteří se spolu se mnou dostali v dané sérii do finále)

M: Byli jsme tak domluvení od doby, co vypadl Hroptr. Nebyl jsi první na řadě, ale když vyhrál Eriel (poslední imunitu), byl jsi jako záložní možnost ty.

O: Jak si dovoluješ o mně mluvit jako o ňáké záložní možnosti ty ......., ty jsi v teto sérii nedokázal vůbec nic, držel si se všech silných hráčů jako klíště, myslíš si že Seamus s tebou vážně tak držel ?! Kdybys občas něco nenapsal do chatu, tak ani nevím že tu jsi.

M: Ty si myslíš, že já jsem hru nehrál? Že jsem netaktizoval, že jsem nepromýšlel další kroky? Seamus si mě nevycvičil, nevím, co ti nabásnil. Ano, nevyhrál jsem imunitu, ale já s tím počítal. A nezlob se. Ty možná nejsi Hero hráč a nedělá ti problém někomu něco naslibovat a pak ho zaříznout, ale já bych se styděl sám před sebou. Každý tu hru hraje podle svého. S tím se smiř.

O: Mně to je u prdele, akorát mě sere, že nýmand jako ty sedí tam, kde by si to zasloužilo mnohem víc lidi.

M: Nýmand? :D Jsi k smíchu :D Myslíš, že nevím, že můj herní styl se vám nelíbí? Možná jsem se dostal tak daleko jenom díky tomu, že jsem se neukazoval. Protože když jsem to udělal, vždycky jsem vyletěl. A protože neumím holt vyhrávat moc často imunity, musel jsem na to jinak. A vy na tenhle styl holt nejste zvyklí, ale to mě netrápí. Hrál jsem, jak jsem hrál.

O: No dobrý, tvůj herní styl nikoho neoslovil, nikoho taky nebavil, a proto nevyhraješ. Mne o tvé nevině a o tvé hře přesvědčovat nemusíš, všichni si o tobě myslíme to stejné. A uvažuj o té přezdívce, seděla by ti lip. (Leech - angl. pijavice, z jeho závěrečné řeči)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama