Řidičovy zimní problémy

27. ledna 2017 v 20:00 | Matty |  Cestování
Už je to dlouho, co tady vyšel nový článek, že? Omlouvám se za to. Dnes si tedy dáme další dávku bránici trhajícího humoru, a tentokrát se zaměříme na to, co v každém roce sužuje všechny řidiče, k nimž já už více než rok díkybohu (nebo spíš panebože) patřím. Zima.


Zimní radovánky, koulovačky, bobování, to všechno k zimě patří. Teda pokud někdy vůbec je sníh, což posledních pár let sice nebylo, zato letos zastávám názor, že tam nahoře někdo protrhl pořádně nacpanou peřinu. Jenže rok se sešel s rokem, a dalším, a ještě sedmnácti dalšími, a mne začaly v zimě sužovat úplně jiné starosti. S časem mého vstupu do plémě řidičského (povšimněte si toho skoro básnického výrazu. Už jsem tak vytočenej z toho, co se mi děje, že jsem básník) se vyrojily bohužel i různé problémy, které sužují všechny na planetě, od Eskymáka na motorovém skútru až po Afričana na motorových nohou. Nízké teploty a vůbec sníh všeobecně mi nadělají pokaždé pěkných pár vrásek na čele.

Pneumatiky mám naštěstí celoroční, takže problém přezouvání a tudíž značného rizika se mi vyhnul. Za to jsem jedině rád, protože při mém štěstí by mi pneumatika spadla na nohu, vytekl by mi do obličeje olej nebo bůhvíco ještě a ještě bych na tom autě něco urval. Je tu ovšem stále mnoho, co se na autě musí udělat. Třeba nemrznoucí směs do ostřikovačů. Když jedete po dálnici, a řidič před vámi vám na okno hází tak hektolitr bláta a rozježděného sněhu za vteřinu, je prostě třeba trochu vzít za páčku. Při nízkých teplotách se ovšem nezřídka stane, že zmrzne i nemrznoucí směs, přesněji řečeno zamrznou takové ty trysky na oknech, a ona slavná nemrznoucí směs, která stojí litr za litr, je vám ve finále stejně na hovno jako ta letní. A za tohle platím daně. Možná ještě horší problém vznikne, když nalijete tuhle substanci omylem třeba do chladicí kapaliny. To je pak bezpečný dojezd poněkud nepravděpodobný, protože motor vám při první příležitosti buď vzplane, nebo se rozsype. Co z toho, to nevím, protože se mi ještě nepovedlo nalít nemrznoucí směs do chladiče. Ale všechno je možné, a abych měl co psát, možná to i udělám.

Pokračujeme dál, další problém se přímo nabízí v souvislosti s tím předchozím. Zamrzlé dveře. Když je sedm ráno, vy máte do půlhodiny někde být a dobýváte se marně do auta, proudí vám hlavou různé myšlenky, které nemůžu dát na papír. Navíc jste zasypaní až po bedra, protože jste napřed stáhli z auta tak patnáct cenťáků prašanu (a to prosím nepřeháním, opravdu jsem to dělal). Když už se do takhle vymrzlého auta dostanete, musíte ho ještě nastartovat, a to je další loterie. Vyjmenuji vše, co se může pokazit. První je vybitá autobaterie, přičemž buď máte dobíjecí, takže ji musíte vzít domů a dobít, nebo máte přechlastaný karburátor, takže nenaskočí tak jako tak. A když se stane zázrak a motor naběhne, začne se samozřejmě okamžitě mlžit přední okno. Můžete s tím samozřejmě jet, ale je to dost riskantní. Když ale srazíte nějakého uprchlíka, asi vám nikdo nic nevytkne. To se ovšem nestane v případě, když pod vašimi koly skončí dcera vrchního soudce, která chodí se synem prokurátora a nedej Bože má ještě za švagra policejního náčelníka. V tom případě můžete počítat s luxusně vybaveným pokojem s instalovaným bezpečnostním systémem proti krádeži a spolubydlícím, který si na vás bez optání vybije své sexuální touhy a možná vám přitom poškodí sanici.

No a na závěr bych přidal ještě jednu příhodu. Zmiňuji se tu asi po bambilionté, že jezdím na tréninky do jiného města a vracím se vždy tak v půl desáté. Protože sníh odhrnutý z chodníků u nás nacpali na jedna z málo parkovacích míst, místo na zastavení se hledá, no, blbě. Jednou jsem se takhle vracel domů, a našel jsem hezké místo s malou sněhovou pokrývkou kolem. Říkám si, to bych mohl zkusit. Najedu tam, zastavím napůl zaparkovaný, abych se srovnal, zařadím zpátečku, a kola se pode mnou jenom protočí. Zařadím jedničku, a zase to samé. Trochu jsem neodhadl tloušťku toho nánosu sněhu a, řečeno bez příkras, prostě jsem tam zahučel. Takže nastala poněkud úsměvná situace, kdy mi rozespalý otec v papučích v půl desáté večer a v mínus deseti tahal auto ze sněhu. Takže doporučuju - když už chcete zapadnout, zapadněte raději v rozumnou dobu. Ahoj!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. ledna 2017 v 20:07 | Reagovat

No vidíš, na co můžou bejt taky tátové dobrý... :-)

2 Christine Christine | Web | 27. ledna 2017 v 20:20 | Reagovat

No o autech toho asi moc nevíš ... Celo roční pneumatiky jsou zlo. Jsou nespolehlivé a vetšinou na zimu nedostačujíci. Je to sice levný kup oproti tomu kupovat letňáky a zimáky zvlášť ale jinak jsou naprd. Logicky když mrzne, máš nosit v kapse rozmražovač zámků, je celkej pár cm takže nic co by tě zatěžovalo a když už máš být někde, tak je automatické že v zimě se vstává o něco dřív abys měl čas auto odhrabat, ohrábat namrzlé okno nebo rozmrazit zámek. A co se týče zapadnutí... v zimě je logické vozit v kufru řetězy a nebo alespoň lopatu? To tě taky nenapadlo viď? Promin ale článek mi nepřijde vůbec vtipý, tak jak píšeš hned v jeho úvodu. Žádný hejt, jen můj názor.

3 Matty Matty | 27. ledna 2017 v 20:22 | Reagovat

[2]:Děkuji za vyčerpávající informaci, ale nemůžete tady brát všechno vážně. Moje blbost je opravdu jenom s tím zapadnutím, jinak je to všechno nadsázka. Když se vám tento druh humoru nelíbí, nikdo vás nenutí sem chodit.

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. ledna 2017 v 21:33 | Reagovat

[3]: Asi vstala levou nohou - nebo jí chybí sluníčko. Já mám v poslední době jenom levý nohy. :-)

5 Lucka Lucka | E-mail | Web | 27. ledna 2017 v 22:12 | Reagovat

Vzhledek ke své práci jsem na svém blogu napsala už několik článků o řidičích. Nemám ráda řidiče, co nerespektují počasí a ráda si z nich dělám škodolibou radost. Celoročňáky? Srsly? Víš, jaký to je, když ti na noční neustále zvoní telefon s tím,že ti volají lidi, že slítli do sněhu mimo cestu a chtějí vytáhnout?
Jasně, noční sice rychle uteče, ale ani se nestihneš napít. :D
Vybitá baterka? Pokud vím, že dlouho nebudu jezdit, není na škodu auto občas projet "kolem domu", aby se baterka trošku rozhejbala. (Jasně, občas ani to nepomůže, chápu). Zmrzlé zámky jsou zlo, ale dobrý rozmrazovač pomůže.
Popravdě zimu taky nemám ráda, nerada jezdím, nevěřím si natolik.
Ale je škoda, že spousta lidí zimu podceňuje.
Asi bych měla kromě vtipných historek z práce napsat i seznam ošklivých věcí.
Například, když mi volali policajti, že chtějí zařídit odtah pro osobák, jejíž posádka nedobrzdila na ledu na letňácích, vjela pod návěs a jelikož návěs neměl zadní chránicí tyč, celé auto přišlo o střechu a všichni uvnitř o hlavu. Jo, kdyby lidi viděli fotky zkrvaveného vraku, možná by se nad sebou trochu zamysleli (ale asi spíš ne). Člověk by se měl chovat jako člověk za každého počasí.
Nicméně je dobré si vyzkoušet na nějakém plácku právě smykování. Nejlepší je neodhrnuté parkoviště kddyž tam nikdo není :D Jen je potřeba dávat bacha a nezapadnout.

6 Honza Honza | Web | 28. ledna 2017 v 12:26 | Reagovat

Slovo "nemrznoucí" je opravdu relativní pojem... myslím, že už od mínus deseti stupňů začne v tryskách ta předražená hrůza mrznout :D

7 Christine Christine | Web | 8. února 2017 v 20:14 | Reagovat

[3]: Ale ale, tady něko neumí snést kritiku a přiznat si že udělal něco špatně :D Ono by to chělo asi naučit se základní fakty o autě a o jeho řízení... ;) Pak až psát rádoby vtipné články o autech :) Humor? Ten sem tu jaksi nenašla a pokud se ti nelíbí že ti někdo okamentuje něco né zrovna kladným hodocením, tak to si nemáš zakládat veřejný blog.

[4]: Ne mě opravdu nic nechybí ale "řidičů" s jeho schopnosti/neschopnosti na silnici přibývá ;)

8 Matty Matty | Web | 8. února 2017 v 20:30 | Reagovat

[7]: Proti objektivní kritice nic nemám, ale když hned v první věte téměř každého článku píšu, že některé příhody jsou zde hodně nadsazené, a pak si přečtu tohle, nemůžete ode mě čekat jinou reakci. Zvlášť, když vám trpělivě vysvětluji, že vše kromě toho zapadnutí je bráno všeobecně, a i když se mi to občas stane, nestává se mi to rozhodně pravidelně. Opravdu by mě zajímalo, jak v reálu jezdíte, když se obouváte do jiných - takže ty "neschopné řidiče" si nechte jinam, ju? ;-)

9 Joina Joina | Web | 8. května 2017 v 7:44 | Reagovat

Je pravda, když je zima tak v zimě jezdím nerada a nezávidím těm co v zimě jezdí.
naštěstí, ty  mrzlé dveře se mi nikdy  nikde ještě nestali.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama