Jak mi jdou maturity

4. května 2017 v 8:18 | Matty |  Školní
Asi už všichni víte, protože to tady zmiňuju pořád dokola a dokola, že jsem maturant. A tak jsem dostal nápad podělit se s vámi o to, jak mi to vlastně jde. Samozřejmě s trochou nadsázky, jak jste u mě zvyklí.Celé to s velkou pompou začalo 11. dubna, kdy se psala státní slohovka z češtiny. Ráno jsem si z nervů zapomněl vzít penál s psacími potřebami a ze školy ještě v kvádru klusal domů. Naštěstí to mám tak deset minut, ale začátek jak hrom. Když pak začala samotná zkouška, zůstal jsem na vybraná téma zírat, protože lepší zadání bych vyčetl i z libovolného captcha kódu na Uložto. Nakonec jsem teda zakotvil u vypravování na téma jihoamerického cestovatele a jednoho domorodého kmene. Z té záplavy nesmyslů mi to přišlo jako nejrozumnější možnost. Napsal jsem to sice dobře, ale Kriste Pane, co je těžké na tom vymyslet logická témata? Vždyť jedno z témat byla zpráva o zahájení vodácké sezony. A vezměte si, že na to máte napsat 250 slov! Tohle bych v novinovém článku sfoukl ve třech větách, podle mě to prostě není maturitní téma.

Někdy kolem 24. a 25. dubna jsme mohli s velkou slávou pokračovat, tentokrát šlo o školní písemné testy z češtiny a angličtiny. Výsledky samozřejmě nevím, ty se oznamují až po poslední zkoušce, ale stejně se nám donesly zprávy, že na angličtině někdo vyletěl, tak se modlím, ať to nejsem já. Nechci znít jako nenapravitelný šovinista (a debil), ale angličtinu jsem napsal docela slušně, a čeština škoda mluvit. Tak neskutečně jednoduchý maturitní test jsem snad ještě neviděl. Čekal jsem, jak si na nás smlsnou s latinou a třeba vazebně-syntaktickými větnými vztahy. Na to téma byla ze 160 bodů jedna otázka za bod, latiny úplné té základní minimum, a jinak látka, kterou bych s přimhouřenýma očima zkoušel v prváku nebo deváté třídě. A jako spisovatel tohle dávám levou zadní. Po padesáti minutách jsem měl hotovo a učitel, který dělal dozor, na mě zíral jako na ducha. Přál bych vám vidět jeho výraz, měl jsem co dělat, abych se nerozesmál.

Utekl další týden a právě včera a předevčírem nastaly ty samé zkoušky, to ale byla státní verze. Čeština byla zvládnutelná, i když lidi si na ní právě na internetu hojně stěžují, protože časově to bylo tak tak, dál se potkali s otázkou na futurismus, poetismus a surrealismus, a hlavně na syntaktické odchylky - zeugma, anakolut, atrakce, kontaminace. Dobře, kdyby tam byly jen ty pojmy, pod nimi věty a měli byste vybírat, co je co, neřeknu, ale tam ty pojmy byly krásně přehledně vysvětlené, a bez urážky - základní přehled moderních směrů musí maturant z češtiny umět, a ty větné odchylky nedat ani s vysvětlením, to je na pováženou. Pobavila mě ale otázka o společenském postavení. Teď schválně, jak byste to vyřešili - na večeři jdou třicetiletá učitelka, čtyřicetiletý ředitel a šedesátiletý zástupce ředitele, a kdo si sedne ke stolu první? Chvíli jsem nad tím dumal, pak jsem si všiml úvodního textu, dočetl to do konce a bylo po problému. Protože na internetu je brzy po zkoušce dostupný klíč řešení, podíval jsem na to a zavzpomínal na své odpovědi. Předběžně mi vyšlo 93%, takže na první dobrou by to mělo vyjít za jedna. Stejně tak i angličtina. Ta se skládá ze čtyřicetiminutového poslechu a z části porozumění textu. To je opět základní level, který maturant z angličtiny musí ovládat. Maturita z angličtiny je totiž obtížností na levelu B1, přičemž naše vědomosti na gymplu se pohybují kolem B2 - C1, což je o úroveň až dvě výše. B1 ovládá člověk po třech až čtyřech letech, ale ne po deseti. To už je opravdu někde jinde. Navíc ani ten poslech nebyl těžký na porozumění. Sleduju anglické serály, takže mám naposloucháno. Úspěšnost se tady pohybuje také kolem 95%.

Pokud jde o přijímací zkoušky na vysoké, jedny mám už napsané díky testům Scio, a to je zkouška Pro Masarykovu univerzitu v Brně. Ještě nevím, jak na tom jsem, budou se psát oborové testy na fakultě, protože někteří uchazeči zvolili tuto variantu, ale ze všech lidí, kteří se hlásí na tuto univerzitu a psali dvojí testy Scio jako já, jsem 304. Teď nutno říci, že uchazečů je 1850, tudíž jsem někde mezi 18% nejlepších, a berou kolem 30% přihlášených, takže nakročeno mám slušně.

Za dva týdny mě čeká pět ústních zkoušek, pak dvoje přijímačky, a budu mít zkoušku dospělosti za sebou. Určitě vám zase napíšu, jak to dopadlo, tak palečky hore a fanděte, ať projdu dobře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 4. května 2017 v 8:54 | Reagovat

Taky nechápu, jak si někdo může stěžovat na ty zeugmata, když to tam bylo vysvětlený, takže nešlo o nic jinýho než zase o čtenářskou gramotnost, kterou zvládne každej, kdo není úplnej debil.
Upřímně jsem teda stejně jako velká většina ostatních čekala, že to bude o něco snazší, podle testů z minulých let, co jsme si zkoušeli, ale to je dobře, že to nebylo primitivní. Fascinují mě pitomci, co si stěžují na to, že to bylo moc náročný - je to maturita, ta má bejt náročná, ne? Bylo by smutný, kdyby to dali každýmu.
Já teda taky doufám, že jsem to napsala dobře, zatím jsem u sebe objevila chyby jen asi u tří podotázek, tak by to nemuselo být tak zlé.
Mně osobně dělal největší problém text o prvohorách, neskutečně mě to zmohlo.

2 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 4. května 2017 v 9:04 | Reagovat

Když si vzpomenu, jak jsme stresovali u maturity a pak na výšce u státnic, tak mi to teď po těch letech přijde směšné:-) taky se tomu časem zasměješ..

a k tvé otázce - asi bych řekla, že první si sedne žena (v restauraci se podle mě nehledí na pracovní hirearchii, kdy má přednost nejvyšší funkce)

3 Matty Matty | 4. května 2017 v 9:10 | Reagovat

[1]: Jo, ty prvohory byly náročné, tam jsem otočil poslední otázku na ANO - NE, pokud si vzpomínám, bylo to tání ledovců a oteplení, přesně obráceně, než to bylo v textu. Snad to nějak dopadne. Držím palce u dalších zkoušek :)

4 Kája Kája | Web | 4. května 2017 v 9:50 | Reagovat

[2]: Ono se sice říká, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř, ale kdo ja to myslí? Nemám ráda řeči o tom, že je maturita fraška a že se ji jednou budou všichni smát.

Je těžká. Pro maturanta jo, ač v různé míře. A jde čistě o jeho subjektivní pocit.

Maturitu nezhlehčuju, i když ji mám dva roky za sebou a zvládla jsem ji bez potíží.

Matty, je zbytečné upozorňovat na nadsázku. Čtenáři ji pochopí. Když náhodou ne, nepomůže jim ani upozornění, to mi věř. :-D

5 Lavande Lavande | Web | 4. května 2017 v 10:25 | Reagovat

Také jsem včera psala didaktické testy a vychází mi čeština na 88% a angličtina na 90%, nevím, co v tom všichni hledali, mně přišly oba lehké :D

6 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 4. května 2017 v 13:03 | Reagovat

[4]: neřekla jsem, že je maturita fraška, ani si to nemyslím, jen říkám, že se člověk na to s odstupem času bude dívat zcela jinak (až bude starší a bude řešit mnohem vážnější problémy, tak mu maturita, státnice, strach ze zkoušky přijdou směšné, stejně tak jako nástup do prvního zaměstnání apod).

7 Matty Matty | 4. května 2017 v 14:47 | Reagovat

[5]: Tak to gratuluji :D Aspoň někomu :D

8 B. B. | Web | 4. května 2017 v 17:19 | Reagovat

Moc ti gratuluji k úspěšnému složení písemných zkoušek.
Za mě musím říct, že obsahově test z češtiny těžký nebyl. Přiznávám, byly tam otázky, které mě zaskočily, ale to nebyl hlavní problém.
Já musím říct jediné... Doteď jsem měla vyznamenání a věřila si, že alespoň z českého jazyka projdu úplně v pohodě, i když se třeba objeví něco, co mě překvapí. S lítostí ale musím říct, že i když nebyl obsahově test příliš náročný, byl to pro mě velký problém a to bohužel z hlediska času. Patřím bohužel do skupiny stresařů, což byl velký problém. Začátek byl v pohodě, ale potom to začalo a já věděla, že to nejsem schopná stihnout, tudíž nastala zběsilá "typovačka", ani jsem si zadání pořádně nepročetla, tudíž jsem nasekala moře nesmyslných chyb, které bych jindy neudělala. Potřebovala jsem nutně nějaký čas na zkontrolování si odpovědí, ale ten tam bohužel pro mě už nezůstal. Vím, že když bych si test udělala bez stresu a nervů, bylo by to v pohodě, ale takhle to zkrátka nešlo. A to musím říct, že čtu celkem dost rychle, i tak to byl pro mě časově problém.
Co se týče angličtiny, ta byla v pohodě, jenomže já nemohla z hlavy vypustit češtinu a to se podepsalo i na tomto.

9 Jana Jana | E-mail | Web | 4. května 2017 v 17:57 | Reagovat

Dnes jsem slyšela, že maturita byla celkem složitá - hodně odborného textu z angličtiny. Tak to se musím podívat :) Každopádně jak přijímačky na střední tak maturity a Scio mi přijde každý rok téměř stejné, jen lehká obměna, aby se neřeklo. Takže kdo umí číst a rozumí tomu, co čte, by měl zvládnout tyto testy bez větších problémů :)

10 Heaven Heaven | Web | 13. května 2017 v 18:03 | Reagovat

He, měla jsem stejné téma na vypravování :D Jako témata byly celkem neobvyklý, třeba úvahu bych si nevybrala ani náhodou, ale ne zas tak neuvěřitelně těžký, že by si maturant nevybral :)
Tou dobou už jsem měla svoje písemný školní za sebou - dějepis. Trochu těžší než jsem čekala, ale mám to, tak co :D
Čeština mi taky nepřišla tak těžká, chce to akorát umět číst. Jo, spoustu lidí na FB a tak různě si stěžovalo, jak to bylo nezvládnutelný... jako když neumějí ani číst tak co dělají v maturitním ročníku. Sorry jako.
S angličtinou to mám hodně. Didakťák easy peasy. Navíc u poslechu uvedou i "scénu", takže je to trochu jako pro debily :D
Tak gratuluju k takovým krásným výsledkům. Mně už nejspíš taky na jednu školu vezmou, ale na moji vysněnou asi ne, protože zase takový Einstein nejsem abych dala Scia na 95 lol

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama