Na co jsem se díval jako dítě?

13. října 2017 v 10:31 | Matty |  Nezařazené
Každý z nás má své pohádky, na které jako dítě nedal dopustit, ale v dospělosti už je dlouho neviděl. Se mnou to není jinak. Taky já jsem měl svá "veledíla", která jsem hltal jedním dechem. A tak jsem si říkal, jaké by to bylo znovu se na ně podívat teď, v dospělém věku, a zhodnotit je jiným okem. Nebudou to ovšem pohádky známé, typu Hledá se Nemo nebo Lví král, ale spíše takové, které možná někteří z vás ani neznají. A jdeme na to.U nás na farmě (2004)

Jako první tady máme příběh z Divokého západu. Tři dámy honí zloděje dobytka, který jim chce sebrat domov. Co je na tom paradoxnější, jsou to krávy. Ano, máme tady hon na padoucha z pohledu krav. První z nich je Maggie - výstavní kráva, které onen zloděj, Alameda Slim, původně sebral domov, a teď se chce zmocnit i jejího nového - zadlužené farmy, která jde do aukce. Doprovází jí dvě společnice z nové farmy, které chtějí pomocí odměny za dopadení Slima svůj domov zachránit. První z nich je Paní Calowayová - starostlivá kráva, která je původně proti jakýmkoliv dobrodružstvím, a ze všeho nejvíc závislá na svém kloboučku. Druhou je Grace, mladá - když to řeknu blbě - kravička, která se naopak žádného dobrodružství neleká, zato je děsně užvaněná a naprosto příšerně zpívá. Bohužel však, aby to naše tři krávy neměly lehké, zjistí, že Alameda Slim krade dobytek tak, že ho zhypnotizuje svým jódlováním. Víc na hlavu postavený způsob bych snad nevymyslel ani já. A tohle prosím stvořilo Disney. Kromě toho má Slim k ruce ještě své tři naprosto pitomé synovce, takže povedená padoušská čtveřice občas působí opravdu směšně. A aby toho nebylo málo, musí se krávy při honbě za pomstou a záchranou farmy vypořádat ještě s lovcem odměn Ricem a praštěným kung-fu koněm Buckem, který netouží po ničem, než se dostat do pořádné rvačky. Kromě toho tady máme v roli pomocníka Štístka Jacka, starého králíka s dřevěnou nohou, a dva parádně nadržené býky, kteří po našich kravičkách celý film otevřeně jedou. Zkrátka, Disney to možná trochu přehnalo se střeleností, ale ve výsledku je to tak povedená slátanina, že jsem se i ve skoro dvaceti letech chvílemi upřímně zasmál. Mně se to prostě líbilo. A na důkaz malá ukázka dialogů.

Grace: (zpívá) "Co jste hasiči, co jste dělali…"
Maggie: "Už aby ty hasiči přijeli, protože tohle dlouho nesnesu…"
Paní Calowayová: "Maggie, smím být upřímná?
Maggie: "Jen když mi půjčíte ten váš klóbrc."
Paní Calowayová: (povzdech) "Možná si libujete v černém humoru, ale my preferujeme jemnější styl."
Grace: (zpívá)
Maggie: "Radši by měla fofrem zavřít klapačku. Začínají kroužit supi. (k supům) Kluci! Ona neumírá!"
Sup: "Jseš si jistá? Nemáme si počkat?"

Auta (2006)

Opět tady máme příběh, který není zrovna z lidského prostředí. Ambiciózní mladý závodník Blesk McQueen míří na závěrečný závod série Zlatý Píst do Kalifornie. Pokud vyhraje, může získat smlouvy s týmem Dinoco, nejlepším v celém seriálu, ale cestou má nehodu a skončí ve městě jménem Kardanová Lhota na silnici 66, kde omylem zničí jedinou místní silnici. Je tam proto zadržen a donucen ji opravit. Kardanová Lhota byla kdysi populární, dokud kolem ní nepostavili obchvat, a proto je teď kromě původních obyvatel mrtvá. Teprve mezi obyčejnými auty pak poznává, že život není o výhrách a slávě, a dokonce se zamiluje do Porsche jménem Sally. Jeho nejlepším kamarádem je rezavý tahač Burák, jehož největší zálibou je plašení traktorů a prchání před divokým kombajnem, a Blesk dokonce zjistí, že starostou města je bývalý slavný závodník Hudson Hornet, který skončil se závoděním po drsné nehodě. Nakonec se Blesk na závod dostane včas a v posledním kole si jede pro výhru, ale když má dosavadní král předchozích let King nehodu, zastaví těsně před cílem a vrátí se pro něj. Zlatý Píst tak vyhraje jeho největší rival, nafoukaný Chick Hicks, kterého však fanoušci vypískají, protože předtím Krále úmyslně poslal mimo trať. Bleskovi je nabídnuta smlouva v Dinocu, ale odmítá ji a zůstává u své současné Nerezky. Blesk proměňuje opuštěnou Kardanovou Lhotu ve svou základnu a do města se tak opět začnou sjíždět davy aut.

Musím uznat, že jako fanouška NASCAR mě tahle pohádka zaujme i dnes. Kromě toho obsahuje pro malé děti poučení a pro starší slušnou dávku humoru. Zejména Burák mě vždy dostal do kolen. A na důkaz toho vtipu opět malá ukázka:

Blesk: "Jsem rychlý jako jaguár a silný jako medvěd."
(Blesk má s Doktorem Hudsonem závod, protože mu slíbil, že pokud vyhraje, může odjet. Od začátku jasně vede, ale v první zatáčce zahučí do kaktusů)
Doktor: "Hele, to bylo rychlý jako jaguár nebo silný jako medvěd? Vážně nevím. Buráku, vytáhni ho."
(Burák zahákne Bleska a začne ho tahat z kaktusů)
Burák: "Mám takovej dojem, že on věděl, že tam zahučíš…"

Lovecká sezona (2006)

A jako poslední opět zvířecí příběh. Zhýčkaný medvěd Boog žije se svou majitelkou spokojeně, dokud do jeho života nevstoupí jelen Eliott, kterého vyhnalo jeho stádo a poté ho srazil lovec, takže má jen jeden paroh. Spolu s ním Boog uteče rovnou do cukrárny, ale protože ho cukr dostává do rauše, začne vyvádět, a jeho majitelka ho tak musí odvézt do divočiny - samozřejmě spolu s praštěným Eliottem. Protože se ale Boog o sebe vůbec neumí postarat, je jeho snaha dostat se za každou cenu domů dost úsměvná. K tomu omylem protrhne bobří hráz a spláchne všechna zvířata do lovecké rezervace, přičemž sezóna je už na spadnutí. Kromě lovců je mu v patách i Shaun, který původně srazil Eliotta a teď touží po pomstě. Tady se ale Boog naplno ukáže, s ostatními zvířaty přepadne turistický karavan a připraví se na obranu. Po lovcích tedy například střílí vidličky se zapálenými marshmallowy, kachny provedou nálet se skunky zavěšenými za nohy, zajíci se brání před střelami pomocí plechových táců, a nakonec starý veverčák, jehož jediným posláním bylo chránit stromy, vyhodí do povětří jejich auta. Ve svém zápalu skoro zapomenou na Shauna, který málem Booga zastřelí, ale Eliott se vrhne před něj a Shaun mu ustřelí i druhý paroh. Boog se ale tak naštve, že Shauna sváže jeho vlastní puškou a zvířata se do něj pustí. V ten moment přílétá Boogova majitelka, aby ho odvezla zpět, ale Boog se rozhodne zůstat v divočině mezi svými.

Opět jsem se u téhle pohádky královsky bavil, protože těch úsměvných scén zejména při boji s lovci tam bylo nepočítaně. Představte si, že jste lovec, a jdete po kládě, kterou vám bobr podřízne motorovkou. Lososi vám naskákají do úst, a když se jich zbavíte, dostanete se do údolí. Najednou se na vás z pravé strany řítí kavalerie jelenů a jednoho veverčáka, který si osedlal jezevčíka, a z druhé strany medvěd, kýchající dikobraz s cedníkem místo brnění, zajíci s tácy a lžícemi v prackách a já nevím, kdo všechno ještě, a mlátí vás hlava nehlava. Pak se vám do zad zabodávají hořící marshmallowy, skunkové na vás provádějí nálet, a nakonec, když už berete roha, vám začnou před očima auta lítat do povětří. No kdo by se u toho nesmál. Mně se to zkrátka líbilo.

Možná si říkáte, že jsem teď dost dětinský, že koukám ještě skoro ve dvaceti na takové pohádky. Ale vyrůstal jsem na tom a rád jsem si to připomněl, a kromě toho jsem teď našel v těch pohádkách roviny, které jsem předtím neviděl. Opravdu nelituju toho, že jsem se podíval, protože jsem se většinou dobře bavil. Je fakt, že většina pohádek pobaví i v dospělém věku a tyhle tři nejsou výjimkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ortie Ortie | Web | 19. října 2017 v 17:24 | Reagovat

Ten první příběh vůbec neznám, ale musím uznat, že vypadá dosti šíleně :-D Docela bych se na takovou věc i podívala :-D

2 Xuxumber, Okurka, stačí si vybrat Xuxumber, Okurka, stačí si vybrat | 23. října 2017 v 11:14 | Reagovat

U nás na farmě je libový animák ale dlouho jsem ho neviděla :-D

3 Nikky Nikky | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 23:06 | Reagovat

Musím sa priznať, že U nás na farme som ešte nevidela, ale za to Auta milujem, hlavne prvý diel. V roku 2006 som maturovala a pamätám si, že sme si tento film púšťali ako celá partia u kamaráta na byte a môj vtedajší partner mal červené Fiat Punto. Nehovorila som mu inak ako Blesk. Loveckú sezónu mám hrozne rada, môj brácho furt hovorí, že Elliot je proste prezývka pre idiot :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama