Největší křivda (2012)

30. prosince 2017 v 12:25 | Matty |  Nezařazené
Šerm sice nepatří mezi divácky nejoblíbenější sporty, přesto má však i on své neuvěřitelné příběhy. Příběhy neuvěřitelných výkonů, těsných vítězství, smutných porážek, ale bohužel také neuvěřitelných křivd. Ten, jehož smutnou hrdinkou je korejská šermířka Shin A-lam, patří bezesporu do této poslední kategorie.


Než se pustíme do samotného příběhu Shin A-lam, možná vám dlužím vysvětlení, proč se mi tu objevilo několik těchhle příběhů. Jak víte, já mám sport rád, a přestože mnozí vás mu jistě neholdují tak jako já, myslím si, že zrovna o těchto třech příbězích byste měli vědět, protože v sobě obsahují nejen něco sportovního, ale i něco lidského. Příběh Alexe Zanardiho nesmírné odhodlání, příběh korejského gymnasty pocity neuvěřitelné křivdy... a Shin A-lam, no, uvidíte sami.

Semifinále ženské soutěže v šermu kordem svedlo proti sobě tehdy šestadvacetiletou Shin A-lam a obhájkyni titulu z Pekingu, Němku Heidemannovou. A byl to nesmírně zajímavý zápas. Když vypršel základní čas, svítila na ukazateli remíza 5-5. Podle pravidel se musela minuta nastavovat. Důležitý los, který určuje, kdo se stane vítězem, když ani pak nepadne vítězný zásah, vyhrála Korejka, která se pak celou minutu skvěle bránila výpadům zkušenější Heidemannové. Když podle časomíry zbývala jediná sekunda do konce nastavení, pokusila se Němka o výpad, který měl být dle všeho poslední. Neuspěla. Výsledkem byl nic neřešící vzájemný zásah.

Na ukazateli však nadále zbývá jedna sekunda a Němka tedy dostává další šanci. Výsledek je však úplně stejný jako předtím. Korejka i její trenér ukazují, že čas vypršel, a také diváci si to myslí. Nastává zmatek, a do něj dobrovolník u časomíry vymaže hodiny, které sice ukazují jen celé vteřiny, ale pamatují i na setiny. Na ukazateli se objevují tři nuly. Korejka se raduje, hala tleská.

Jenže, není to tak snadné. Rozhodčí podotýkají, že do vypršení času údajně zbývají ještě dvě setiny sekundy, a po poradě rozhodují, že zbylý čas se musí vyčerpat. Hodiny jsou tedy přenastaveny na sekundu do konce. Ale pozor, na celou sekundu! Šermířky se znovu připraví k boji, a pak to přijde. Heidemannová rychlým výpadem korejskou šermířku zasáhne a tentokrát propukne v překvapený jásot ona. Korejská výprava okamžitě podává protest, že zásahu bylo dosaženo dávno po vypršení časového limitu. A diváci v hale jsou svědky neuvěřitelné a dojemné scény. Korejka, která podle zvyklostí nesmí opustit planš, protože by tím uznala svou porážku, zůstává dlouhé desítky minut na pódiu, zoufale pláče a odmítá se s takovou křivdou smířit.

(zdroj: http://www.glitters20.com/category/funny-sports/page/73/)

Až po více než hodině je oznámen výsledek. Výsledek, který je pro každého v hale zkrátka neuvěřitelný. Vítězství Heidemannové platí. Bude to ona, kdo bude bojovat ve finále o olympijské zlato.

Šokovaná Shin i teď odmítá odejít. Má pocit, že je to celé nějaký omyl. Musejí ji odvést funkcionáři šermířské federace. Navíc čekání na verdikt jury trvalo více než hodinu a ona má teď jen malou chvilku na to, aby se připravila na zápas o bronz se světovou jedničkou, Číňankou Sun Yujie.

Ačkoliv jí publikum ohromně fandí, nevyhnutelné se stane skutečností. Přes slibný začátek prohraje 10:15 a skončí pod stupni vítězů. Křivda je dokonána.

Korejská televize si pak dala práci, rozfázovala poslední vteřinu zápasu a došla k závěru, že pocit Korejky i všech přítomných byl správný. Zásah Heidemannové opravdu přišel po limitu. Shin A-lam to sice medaili nevrátilo, ale aspoň to z ní udělalo jednu z největších smutných hrdinek historie olympijských her. A co víc, pravděpodobně nejznámější šermířku na celém světě. Ale když se nad tím člověk zamyslí, je to vlastně málo...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 30. prosince 2017 v 13:33 | Reagovat

Čas je tedy někdy pěkně nevyzpytatelný :-(

2 Nikky Nikky | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 9:01 | Reagovat

To je teda príbeh zo života a človek by si naivne myslel, že šport je spravodlivý :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama