Zapomeňte a jděte...

29. prosince 2017 v 12:14 | Matty |  Nezařazené
Máme sice Vánoce, ale právě dnes jsem se poprvé doslechl i o tomto sportovním příběhu. Příběhu očividné křivdy, která se stala přímo na olympijských hrách. Korejskému gymnastovi Yang Tae-Youngovi byla odepřena zlatá olympijská medaile, kterou si regulérně vybojoval, a přes veškerou snahu se jí nikdy nedomohl zpátky.


Královská soutěž všech gymnastů na olympijských hrách v Aténách v roce 2004 byla nejvyrovnanější v celé historii. Po třetím z šesti finálových nářadí, kruzích, se dostal do čela Američan Paul Hamm. Rozdíly však byly minimální, na pátém místě figurující Young ztrácel nicotných 125 tisícin bodu. Čtvrtá disciplína, přeskok, však pořadím zamíchala. Paul Hamm totiž svůj skok, jediný v celé disciplíně, úplně pokazil. Zvolil technicky náročný skok, jasnou sázku na riziko, a splakal nad výdělkem. Poslední obrat nedotočil a doskočil křivě. Jak zavrávoral, octl se zcela mimo žíněnky a rozhodčí, sedící vedle ní, ho museli chytat, jinak by se zřítil přímo mezi ně. Zdálo se být jisté, že Hamm je ze hry o zlato venku. Naštěstí pro něj nebyl zdaleka jediný, kdo toho dne chyboval. Skloubit vysokou technickou náročnost s bezchybností se nedařilo skoro nikomu. A tak se po páté disciplíně, bradlech, octl Hamm zpátky v boji o medaile. Byl čtvrtý se ztrátou 313 tisícin bodu na první místo. Na ně se po bradlech dostal právě Korejec Young. Jeho cvičení bylo precizní a vysloužilo si jednu z vůbec nejvyšších známek, které byly toho večera k vidění.

V nastalém oslavování výborného výkonu však celé korejské výpravě unikl jeden detail. Při oceňování technické náročnosti sestavy rozhodčí zaměnili dva prvky a Younga obodovali, jako by provedl ten lehčí z nich. Nemělo to vůbec nic společného s tím, jak čistě Korejec zacvičil, prostě špatně stanovili už samotný základ známky. Převedeno do řeči čísel, okradli ho o rovnou desetinu bodu.

Může se zdát, že to není moc. Jenže v tomhle závodě, kde rozhodovaly tisíciny, to moc bylo. Ostatně už o chvíli později se to potvrdilo. V závěrečné sestavě na hrazdě se Young nevyvaroval malých chyb, zato Hamm zacvičil skvěle. A když se spočetly známky, neuvěřitelné se stalo skutečností. Paul Hamm byl olympijským vítězem. Druhý byl se ztrátou pouhých 12 tisícin bodu Youngův krajan Kim Dae-eun a Yang Tae-Young klesl na třetí místo. Ale pozor, na Hamma ztrácel 49 tisícin bodu, přičemž ona ukradená desetina znamená tisícin sto. Při správně stanoveném základu známky by byl olympijským vítězem on.

Korejská výprava podala protest, který ale nebyl uznán - prý přišel moc pozdě. Tři rozhodčí byli suspendováni a ředitel mezinárodní gymnastické federace Bruno Grandi poslal po skončení her přes americký národní olympijský výbor Hammovi dopis. V něm mu oznámil, co se na soutěži stalo, a že výsledky sice zůstávají v platnosti, ale pokud by se rozhodl Youngovi symbolicky předat zlatou medaili, federace by to velmi ocenila jako sportovní gesto. Generální tajemník amerického výboru Jim Schar však označil dopis za nehoráznost a Grandimu odpověděl, že ho Hammovi vůbec nepředá. Všechno tak rozhodla až Mezinárodní sportovní arbitráž o dva měsíce později. Její členové odmítli výsledky změnit. Jedním z argumentů bylo, že stejně jako v případě rozhodnutí na hřišti v míčových sportech se nedají výsledky zpětně měnit. Korejské námitky, že tohle je přece úplně jiný případ, zůstaly nevyslyšeny.

Paul Hamm je tak už navěky olympijským vítězem. A pocity Yang Tae-Younga si asi umíme všichni představit. Tím spíš, že pak už nikdy žádnou olympijskou medaili nevyhrál...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikky Nikky | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 23:00 | Reagovat

Tak toto je naozaj veľmi smutné. Nespravodlivosť vládne svetu asi na všetkých poliach...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama