Agenti odešli, Zeman zůstává a novičok je kdoví kde

7. dubna 2018 v 11:34 | Matty
Určitě jste to všichni zaznamenali. Kauzu otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. Díky tomu, že Skripal je, kdo je (Rus), rozběhla se kolem toho taková mediální kauza, že to nemohlo nechat chladným snad nikoho. Česko se v reakci na ruské prohlášení přidalo k dalším patnácti zemím, které na oplátku vyhostily ruské diplomaty - rozumějme ruské agenty nasazené na prozápadní politiky. Rusko zareagovalo stejně, a tak se teď ve všech státech rozkrývají sítě dvojitých agentů a špionů jak za studené války. A v tom se do hry vloží náš prezident.


Sledujme tu posloupnost. Rusové se v Salisbury pokusí otrávit dvojitého agenta, kterého kdysi odsoudili k trestu vězení. To, že to byli Rusové, je po dnešní mediální štvanici víceméně jasné každému. Pochopili jste tu ironii, že? No, tak dál. Provedou to tak mizerně, že kromě Skripala se přiotráví i jeho dcera a dalších osmatřicet lidí. Skripal navíc útok přežije a leží ve vážném stavu v nemocnici. Původní zprávy hovoří o tom, že mají oba jen jednoprocentní šanci přežít, a že pokud přežijí, ponesou si celoživotní následky. S postupem času se ovšem k šoku ruských agentů v Británii začne stav obou postižených zlepšovat, Skripalová se probere a dokonce volá do Ruska sestřenici. Celoživotní následky také nějak nevyšly, Skripalová uvádí, že je jen dezorientovaná. A na dovršení toho všeho se zdá, že i tatínek se z toho vylíže. Sakra, soudruzi, tady se něco podělalo... Co bude teď, otrávíme je znova?

Britské bezpečnostní orgány rychle identifikují látku užitou při útoku jako nervově paralytický jed, vyvinutý v rámci sovětského vojenského výzkumu v sedmdesátých letech. Moskva začne po zpackané operaci v rámci dezinformačních opatření kalit vodu a roztrubovat, že takový jed si mohl opatřit kdekdo a leckde, třeba v Česku, Slovensku nebo (bůhvíproč) ve Švédsku. Příslušná místa nařčených zemí obratem označí ruské spekulace za absurdní. V našem případě tak učinil ministr zahraničí Stropnický a ministryně obrany Šlechtová, která žádnou ministryní obrany není. Je to ekonomka. Jako kdyby na tenhle post nebylo u nás dost povolanějších lidí, kteří ví, co dělají.

Řada evropských států a Spojené státy americké pak na tenhle ruský dezinformační a chemický piknik a lá soudruh Lenin odpoví po svém. Začne vyhošťovat ruské diplomaty. Opět si musíme uvědomit, co se tady skrývá za slovem diplomat. Silové řešení je v tomhle případě oprávněné. Je to totiž jediný způsob, kterému putinovský režim, jedoucí stále v režimu komunistické pětiletky, rozumí. Tedy kromě Kimovy rakety s dlouhým doletem, kterou Američané nejspíš koupí a vpálí Rusku vy-víte-kam. Potud jde vlastně o logickou a velmi umírněnou odpověď Západu, protože Rusko se tímhle de facto dopustilo terorismu na území státu NATO, a ještě za použití zakázaných chemických zbraní. Takže můžou být rádi, že jim americké bombardéry v evropských službách obratem nezdemolovaly třeba ambasádu nebo Kremelský palác. Jenže v tu chvíli se do hry vloží prezident České republiky.

Zeman totiž na schůzce v Lánech pověřil šéfa BIS pátráním po tom, zda se látka novičok, užitá při útoku, přeci jen na území Česka nevyráběla nebo neskladovala. Hlava státu tím evidentní ruskou lež posunula do končin, které mají v Moskvě nejraději: známe je jako "Možná", "Něco na tom bude" a "Bůhví, jak to bylo."

Putinovská propaganda si v ničem nelibuje tak, jako ve vytváření nepřehledné informační patlanice, ze které si průměrně zdatný člověk slepí téměř jakýkoliv obrázek: nejlépe však ten, že prohnilý Západ lže ostošest a chce jen pošpinit lidem oblíbeného cara Vladimíra a jeho věrné. Není pochyb o tom, že zprávu o Zemanem nařízeném pátrání ruská státní média důkladně zužitkují. "Odvážný český prezident hledá pravdu Washingtonu a Londýnu navzdory"... Takové titulky se budou psát samy. A různé dezinformační weby doma a v zahraničí i jedinci, kteří si v konspiračních fantasmagoriích libují, už budou mít volný prostor ke spekulacím, že novičok tu někdy byl, nejspíš vlevo dole, hned vedle Peroutkova článku. A že celá kauza Skripal je další provokace CIA, Sorose, Bilderbergu, nebo nejlépe všech dohromady. Účelová lež prosakuje do veřejného prostoru, přesně tak, jak to její autoři zamýšleli. Není to poprvé, co jde Zeman na ruku putinovskému režimu, a, buďme upřímní, někteří poslanci KSČM a SPD mu v tomhle proruském lízání análních otvorů zdatně sekundují. Jedno je jisté: vyhoštěním tří agentů, maskovaných za diplomaty, ruský vliv v Česku příliš nezeslábne. Lidí v důležitých postech, ochotných naslouchat ruským bajkám, je tu i tak dost.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 7. dubna 2018 v 15:22 | Reagovat

Že to Zemanovo jednání ještě někoho překvapuje. Na to, že často nejedná v souladu s oficální českou politikou, jsme už zvyklí. Obzvláště pak co se týče vztahů s východem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama