Hermann Maier a jeho Nagano

5. srpna 2018 v 10:53 | Matty |  Nezařazené
Příběh, který vám dnes odvyprávím, je vskutku neuvřitelný. Ačkoliv zimní sezona nám ještě chvíli nezačne, tohle byl jeden z největších sportovních příběhů na přelomu tisíciletí. Je to příběh rakouského sjezdaře Hermanna Maiera. Jeho účinkování na olympiádě v Naganu z něj udělalo nesmrtelnou legendu - a vyneslo mu to mimo jiné přezdívku Herminátor. Ta, jak uvidíte, je naprosto oprávněná.

Hermann Maier, pořízek z rakouských Alp, přijížděl do Nagana jako velký favorit, a to i díky svým specifickým tréninkovým metodám. Do Světového poháru vstoupil teprve před rokem, ale ve své druhé sezoně zasněženým svahům doslova kraloval. V pětadvaceti letech dokázal vyhrávat obří slalomy, superobří slalomy i sjezdy, tedy všechny tři disciplíny klasického sjezdového lyžování, které každá vyžadují zcela jinou techniku. A právě sjezd byl na programu naganské olympiády jako první. Maier startoval s číslem 4, a do největšího závodu své dosavadní kariéry šel úplně naplno. Jeho účinkování na sjezdovce v Hakubě však netrvalo ani dvacet vteřin...

Na zpomalených záběrech jeho jízdy je dobře vidět, jak ve vysoké rychlosti nezvládne přechod do levotočivé zatáčky. Následuje hrůzostrašný pád, při kterém letí snad čtyřicet metrů vzduchem, dopadne na rameno a hlavu a v kotrmelcích skončí až za všemi ochrannými bariérami, v zóně pro novináře. Zdálo se nemožné, aby něco takového přežil bez úhony, ale pro Maiera jako by neplatily běžné fyzikální zákony. Ačkoliv byl očividně silně otřesený, místo svého pádu dokázal opustit po svých.

Jsme o tři dny dál, na programu je superobří slalom a mei startujícími je i Hermann Maier. Pro mnohé diváky i odborníky je to k nepochopení - pouhých 70 hodin po pádu, při kterém se málem zabil. Ještě neuvěřitelnější je ale způsob jeho jízdy. Jako by žádný sjezd a pád vůbec neexistovaly. Hermman svojí agresivní jízdou zbytek pole úplně deklasuje. Vyhraje o 61 setin sekundy a spolu s okouzlenými diváky může slavit své první olympijské zlato. Jeho dominanci asi nejlépe přiblíží následující informace - do časového úseku, který ho dělil od krajana Knausse a Švýcara Cüche, kteří se podělili o druhé místo, se na dalších místech vešlo hned sedm závodníků.

Svoji neuvěřitelnou naganskou misi zakončil Hermann Maier o další tři dny později. Obří slalom vyhrál stejně drtivým způsobem jako předchozí Super-G. Byl nejrychlejší v obou kolech a zvítězil o 81 setin vteřiny. Maierův drsný pád a jeho následné zmrtvýchvstání, v tomto případě skoro doslovné, patří už dnes do zlatého fondu olympijské historie. Právě tady se zrodila přezdívka Herminátor, která byla odkazem na jeho nezničitelnost. A sám Maier později ještě mnohokrát dokázal, že je naprosto oprávněná...

Vůbec největší comeback se Hermannu Maierovi podařil v letech 2001 - 2003. V srpnu 2001 měl v Rakousku děsivou havárii na motorce. Utrpěl četná zranění, na pravé noze měl otevřené zlomeniny a noha mu téměř nedržela k tělu. K silným zhmožděninám po celém těle i v oblasti lebky připočtěme i zaškrcení žil a selhání ledvin. Přestože se zdálo, že mu lékaři budou muset nohu amputovat, povedlo se jim ji zachránit. Maier se pak znovu učil chodit i jezdit na lyžích. Do kolotoče Světového poháru se vrátil v lednu 2003, když přesně 509 dní po své havárii nastoupil na start závodu ve švýcarském Adelbodenu. Už o necelé dva týdny později pak slavil své první vítězství - vyhrál závod super G na vůběc nejslavnější sjezdovce v rakouském Kitzbühelu. Po svém návratu dokázal vyhrát mistrovství světa v obřím slalomu (Bormio 2005), získat stříbro (super G) a bronz (obří slalom) na olympiádě v Turíně a vyhrát celkovou klasifikaci Světového poháru (2004). Kariéru ukončil v roce 2009, v 36 letech.

Kdepak, pro tohohle pořízka prostě není nic nemožné...