Kop nesprávným směrem

28. srpna 2018 v 11:49 | Matty
Dnes si na příkladu z poněkud exotického sportu, z taekwonda, ukážeme, jak moc může snaha uspět na takové akci, jako jsou olympijské hry, ovlivnit zdravé uvažování člověka. Finanční pobídky národních svazů za dobrý výsledek, které mohou být v chudších sportech téměř astronomické, a možnost se proslavit, způsobí občas v případě sporného rozhodnutí zkratkovité jednání, jako se to stalo na olympiádě v Pekingu Kubánci Ángelu Matosovi.

Ángel Matos, kubánský reprezentant v korejském bojovém umění, nebyl žádný zelenáč. V roce 2000 při premiéře svého sportu na olympijských hrách, vyhrál kategorii do osmdesáti kilogramů. Asi v nejnapínavějším zápase porazil o dva body Mexičana Estradu, který nakonec skončil na bronzové pozici. O čtyři roky později v Aténách mu však Estrada porážku vrátil, a to hned v prvním kole. Pro stárnoucího Matose tak byla olympiáda v Pekingu možná poslední šancí, jak si zopakovat svých pět minut slávy. Musím připomenout, že v taekwodu se od začátku soutěží vyřazovacím systémem, ale porážka neznamená konec. Všichni taekwondisté, které vyřadili pozdější finalisté, soupeří mezi sebou ve dvou minipavoucích. Vyřazení z prvních dvou kol se utkávají mezi sebou, vítězové pak nastoupí proti poraženým semifinalistům. Vítězové těchto dvou utkání berou bronzové medaile, i sportovec poražený finalistou v prvním kole tedy může vybojovat bronz.

Po dvou výhrách nad Italem Basilem a Číňanem Liu Xiaoboem a těsné prohře v semifinále s pozdějším vítězem, Korejcem Cha Dong-minem, čekal Matos v zápase o bronz na svého soupeře. Tím se stal Kazach Chilmanov, původně poražený Cha Dong-minem hned v prvním kole. Ve chvíli, kdy Matos v utkání vedl 3:2 na body, utrpěl zranění na noze. Později se ukázalo, že šlo o zlomený prst. Pravidla v takovém případě povolují minutovou přestávku na ošetření. Po ní musí zápasník buď požádat o prodloužení, nebo nastoupit k dalšímu boji. Švédský rozhodčí Chelbat adresoval Matosovi po čtyřiceti vteřinách upozornění, ale ten dál seděl na zemi v péči lékařů. A tak, když uplynul vymezený limit, rozhodčí zápas ukončil ve prospěch Chilmanova.

Matos ani jeho trenér to nedovedli pochopit. Zatímco Kazaši slavili jako posedlí, upozorňovali rozhodčího, že přece musí vidět, jaká je situace, a že Matos nesimuluje. Chelbat ale nepřipustil žádnou diskusi, pravidla jsou pravidla. V té chvíli se rozzuřený Kubánec přestal ovládat a vysokým kopem trefil švédského rozhodčího do hlavy.

Na soudcově tváři se objevila krev. Matos se ještě chvíli strkal s dalšími funkcionáři, pak si odplivl na zem a byl vyveden bezpečnostní službou. Za hrubé porušení myšlenky taekwonda i olympijských her byl posléze doživotně diskvalifikován ze všech soutěží a jeho jméno vymazáno z výsledkové listiny pekingské olympiády. Doživotní distanc dostal i jeho trenér González, který prohlásil, že za rozhodnutím sudího stály úplatky kazašské výpravy. Jen malou útěchou tak mohla Matosovi být slova kubánského vůdce Fidela Castra, který prohlásil, že jeho reakce byla oprávněná, protože rozhodčí kubánské sportovce poškozovali zcela záměrně a systematicky... Ať je to, jak chce, Matosův zkrat zůstane v myslích fanoušků zapsán jako to nejhorší plivnutí do tváře olympiády i tohoto sportu. Paradoxně jen díky němu se taekwondo dostalo na hlavní stránky sportovních zpráv, ale určitě to nebyla publicita, která by tomuto bojovému odvětví prospěla. A v neposlední řadě zůstane skandál pekingské olympiády navždy v historii zapsán jako konec kariéry jednoho nadějného sportovce...