Švédský učitel angličtiny v Česku

9. října 2018 v 19:45 | Matty |  Školní
Lidské osudy jsou občas fascinující. Synka majitele banky zavedou mezi spodinu v New Orleansu, který se pořád ještě vzpamatovává z hurikánu Katrina, z afrického přistěhovalce udělají prominentní objekt pronásledování Japonce, jehož maminka je z Moravy a on se na to odvolává (Okamura), nebo z dědka v letech vhodných leda do LDN se silnými proruskými sklony udělají prezidenta. A nebo také zavedou člověka ze severní Evropy do srdce Čech, kde se stane učitelem. A to je případ mého učitele v Olomouci, kterého bych vám rád představil. Jeho výuka totiž stojí za to.


Jmenuje se Markus Öbrink a pochází z Göteborgu, pokud mi slouží paměť. Dlouhá léta žil ve Vaxjö. To jsou švédská města, kdyby někdo nevěděl. A strávil i nějaký čas ve Vídni. V Česku ale žije už dlouhou dobu a naučil se velice obstojně česky. Sice sem tam splete tvar slova a má v hlase ten přízvuk, kterým mluví každý cizinec, který se učí tenhle zatraceně těžký jazyk, ale jinak se s ním v pohodě domluvíte po našem. Učí mě angličtinu a svůj domácí jazyk, švédštinu. A je to hlavně nesmírně pohodový člověk, který nás na každé hodině častuje vtipnými příběhy a průpovídkami, při kterých se směje celá učebna.

Dejme tomu trochu rozměr. Na švédštině nám vyprávěl o své zemi a způsobech, jakými se v ní žije a mluví, asi takto: "Ve Švédsku je všechno super. Ve švédštině neexistuje slovo pro "špatně". Když už chcete říct, že se máte špatně, řekněte "ne tak dobře". Ale neříkejte to. Když někomu ve Švédsku řeknete, že se nemáte dobře, kouká na vás jako na vola."

"Švédština je jednoduchá, žádné to pitomé skloňování, časování, nic takového. Ale máme taky nářečí, jako vy. Hlavně v Göteborgu. Žil jsem tam nějakou dobu, a ti když mluví, tak mluví asi takhle: (něco zamumlá švédsky a není rozumět ani slovo). To je děsné. Hrozné město. Hezké, ale lidé jsou hrozní."

"Ve Švédsku máme krále, Karel XVI. Gustav. A víte, kolik Karlů na trůně bylo? Sedm. To je ta královská matematika. Nikdy jsem to nepochopil."

Jindy nám zase vypráví své osobní zážitky, a zrovna dnes jich bylo požehnaně. Téma se točilo hlavně kolem blbých otázek:

"Byl jsem na letišti ve Stockholmu, a tam je taková ta celní kontrola. Tak na mě spustil anglicky, já mu odpovídal švédsky. On: "Máte pas, pane?" Já: "Jsem ze Švédska, můžete na mě mluvit švédsky." On: "Musíte mi ukázat pas. (anglicky). Já: "Jsem ze Švédska, nemusíte na mě mluvit anglicky." On: "Vy mluvíte švédsky?" To je opravdu blbá otázka, co, když na něj celou dobu melu po jeho... A když jsem u toho pasu, já mám i takové to povolení k pobytu v Česku. Na tom i na pase mám fotku. Nesnáším fotky na dokladech. Vždycky na nich vypadám jak albánský farmář."

Jindy jsem jel vlakem někde v Dánsku, setkali jsme se dva Švédi a povídali si. A vedle nás tak deset minut stála slečna a poslouchala. Po těch deseti minutách přišla a zeptala se: "Vi pratar svenska?" (Vy mluvíte švédsky?) Opravdu, to byla snad nejblbější otázka, se kterou jsem se setkal."

Když pak na chvilku zavládlo ve třídě ticho, zatímco jsme poslouchali švédský dialog, procházely pod oknem učebny děti, a do místnosti zaletěla do dokonalého ticha hodně hlasitá poznámka jednoho prcka: "Mně se líbí modrá škodovka." Pochopitelně celá třída vybuchla smíchy, ale Markus nehnul ani brvou a jen povídá: "Škodovky nejsou moc dobrá auta. Ale pořád lepší než Saab. Ten existoval sedmdesát let a sedmdesát let byl na konci roku ve ztrátě. Opravdu dokonalý management."

Před týdnem, před volbami, jsem s ním mluvil mezi čtyřma očima po hodině angličtiny a zaletěli jsme i k volbám. Mluvili jsme anglicky, a zajímali jsme se navzájem, koho budeme volit. A Markus říká: "Já nevím, ještě. Dneska si sednu a podívám se na to." Já na to: "Hlavně nevolte SPD, prosím." A Markus: "To se nebojte. Já jsem imigrant, takové nemají rádi." Pochopitelně jsem se znova prohnul smíchy. Na každou jeho hodinu jazyků se těším, hodně naučí, není to nuda, že hodinu a půl sedíte a posloucháte, prokládá to různými skupinovými aktivitami a ještě se u toho dobře bavíme. Takhle nějak si představuju ideální prototyp vysokoškolského učitele. Je mi úplně jedno, že to není Čech. (Nejsem Okamura, víme?) Tak opět někdy naviděnou. Asi po další Markusově přednášce s další porcí vtipů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 spravedlivysoud spravedlivysoud | Web | 9. října 2018 v 22:39 | Reagovat

Zajímavé

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 10. října 2018 v 8:40 | Reagovat

Jé tak to je příjemný učitel. Chvilku na střední (a kamarádka pak na jazykovce) měla taky takový podobný typ, to byl takový postarší Němec z Kanady, a ten si taky rád pokecal, povykládal o poměrech ve svých zemích, dělal vopičky a byl to sympaťák. Bohužel, kdo učil z cizinců mě, tak to byly jen dvě Američanky a to byla katastrofa. Erica asi měla snahu být fajn, jenže nastoupila ve chvíli, kdy naše skupina sice sem tam něco rozuměla, ale každý se bál mluvit, takže většinou se jen snažila prokecat hodinu a přimět nás říct jednu větu (ale vážně se snažila, třeba i nějakým bližším tématem jako maturáky a její jazykové bariéry, třeba když nám vyprávěla trapas, jak chtěla péct broskvový koláč a sháněla broskve v městečku, kde anglicky nikdo neumí :D). Ovšem Heather... peroxidová madam odněkud z Texasu, která snad se žvejkačkou chodila i spát, na tváři pořád falešnej úsměv, ale totálně viditelně falešnej, promluvit s námi se jí celkem příčilo a bylo to na ní hrubě vidět a krásně z ní vyzařovalo, jak nenávidí místo, kde se to ocitla.

A co se týče dědka v letech... bez ohledu na to co si myslím o tom, jak vykonává úřad... to ho sakra nikdo nevidí? Stačí vždycky jednou po půl roce zahlídnout aktuální fotku nebo záběr a člověk se zděsí, že takovej člověk už se přece sotva hrabe z postele, jak může kohokoli reprezentovat a k něčemu se erudovaně vyjadřovat, když vypadá, že zapomíná i jak se jmenuje?!

3 Leník Leník | Web | 16. října 2018 v 0:19 | Reagovat

Super článek :-) doufám, že bude pokračování
K nám na koně teď nově chodí jedna Ruska. Také umí dobře česky. Je to moc zajímavé mít jako kamaráda cizince, který umí náš jazyk :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama